Kútszivattyús gépészet

Kútszivattyús gépészet Magyarország egész területén

+36 30 828 3580

AMIT A KUTAKÓL, KÚTSZIVATTYÚKRÓL TUDNI ÉRDEMES

1. Mire jó a kútdiagnosztikai vizsgálat?

A kútdiagnosztikai vizsgálatot akkor javasoljuk elvégeztetni, ha van egy kutunk amiről semmilyen érdemi információnk nincs. A vizsgálat során lemérjük a talpmélységet, megmérjük az üzemi-és nyugalmi vízszintet, illetve egy saját szivattyúval elkezdjük kitermelni a vizet és megnézzük, hogy milyen vízhozama van a kútnak. Ezek az információk elengedhetetlenek ahhoz, hogy a kutunk paramétereihez és a saját igényeinknek leginkább megfelelő szivattyút tudjuk kiválasztani. Ez lehet mélykútszivattyú és önfelszívó szivattyú. 

2. Mi a teendő ha kíváncsi vagyok a kutam vízének minőségére?

Ez esetben vízmintát veszünk a kútból, és akkreditált laborban bevizsgáltatjuk. A vízmintavételnek vannak szabályai, amit szükséges betartani ahhoz, hogy valós értékeket kapjunk. A bevizsgálás során bakterológiai és kémiai vizsgálatot végeznek. A hivatalos eredmény kb. 1 hét alatt készül el.

3. Mit csináljak, ha nem ad elég vizet a kutam?

Ez esetben sincs ok az aggodalomra, nem volt kidobott pénz a kútfúrás. Bevált szokás, hogy ilyenkor egy vízgyűjtőt iktatunk a rendszerbe. A mélykútszivattyúval töltjük a vízgyűjtőt és ebből történik a vízellátás.

4. Milyen szivattyút válasszak?

Ez függ a kút paramétereitől, illetve részben a saját igényeinktől is. Nézzük meg mi a különbség a két típus között!

a.) Önfelszívó szivattyú

Az önfelszívó szivattyúkat száraz beépítésű szivattyúknak is szokták nevezni, ebből adódóan száraz, lehetőleg páramentes környezetben szükséges működtetni. Az önfelszívó szivattyút mielőtt használni kezdjük mindenképpen szükséges vízzel feltölteni, ellenkező esetben leéghet a motorja. A szivattyúból egy csövet kell vezetnünk a kútba, ezzel szívja fel a vizet ( a cső végére szükséges lábszelep szűrő is). Előnyük, hogy viszonylag olcsón beszerezhetők, könnyen telepíthetők, azonban csak abban az esetben lehet ez a megoldás jó nekünk, ha a kutunk üzemi vízszintje maximum 7-8 méter, ugyanis az önfelszívó szivattyúk ennél mélyebbről nem képesek felszívni a vizet.

b.) Mélykútszivattyú

Először is meg kell vizsgálnunk, hogy a kutunknak milyen átmérője van, mert ez alapjaiban határozza meg azt, hogy milyen méretű szivattyút tudunk letelepíteni. A fúrt kutak átmérője általában 125 mm. Az ilyen méretű kutakba tehetünk 3”-os és 4”-os szivattyút is. 90 mm vagy 110 mm átmérőjű kútba csak 3”-os szivattyú beépítése javasolt. A szivattyú kiválasztásához szükséges ismernünk kutunk alábbi paramétereit: talpmélység, nyugalmi vízszint (földfelszíntől mérve az a szint, amelyen beáll a vízfelszín, ha nincs vízkivétel a kutunkból), üzemi vízszint (földfelszíntől mérve az a szint, amelyen beáll a vízfelszín a szivattyú folyamatos járatása mellett), vízhozam (mennyi víz vehető ki a kútból). Ha ezek az információk megvannak, akkor tudjuk kiválasztani a számunkra legtökéletesebb szivattyút. A mélykútszivattyúk palettája igen széles. Ha jól választunk, akkor a mélykútszivattyú a számára legoptimálisabb környezetben fog működni, ezzel meghosszabbítható az élettartama, illetve a fogyasztása is mérsékelhető.
Természetesen segítünk a megfelelő szivattyú választásában!

5. Mélykútszivattyús rendszer telepítése

Ahhoz, hogy a szivattyúnk automatizáltan, „csapnyitásra” vagy vízelvételre működjön, további rendszerelemekre lesz szükségünk. Mik lehetnek ezek, és mi a szerepük? Az alábbiakban próbáljuk a lehető legegyszerűbben elmagyarázni:

- Nyomáskapcsoló

A nyomáskapcsoló a legegyszerűbb eszköz a szivattyú ki és bekapcsolásához, de nem minden szivattyúhoz használható. A nyomáskapcsoló folyamatosan méri a rendszerben keletkező nyomást. Vízelvételnél (pl. megnyitunk egy csapot) a nyomás esni kezd, és ha a nyomáskapcsoló érzékeli a beállított alsó határt, automatikusan indítja a szivattyút. Ha elzárjuk a csapot, a nyomás értelemszerűen nőni kezd a rendszerben, ha ezt érzékeli a kapcsoló, akkor leállítja a szivattyút. Minden esetben ajánlott a nyomáskapcsoló mellé szárazon futás elleni védelmet is beépíteni, mert a nyomáskapcsoló ez ellen nem védi a szivattyút. Hidrofor tartályt mindenképpen szükséges beépíteni!

- Áramláskapcsoló

Az áramláskapcsoló szintén a szivattyú működését irányítja. Vízelvételre (pl. csap megnyitása) indítja a szivattyút, az áramlás megszűnésére pedig leállítja azt. Előnye, hogy szárazon futás ellen is megvédik a szivattyút, tehát nem szükséges külön szárazon futás elleni védelmet beépíteni. Az áramláskapcsoló nagyon érzékény vezérlés, a vízben található szennyeződésektől óvni kell, ezért mindenképpen ajánlott elé vízszűrőt beépíteni!

- Hidrofor tartály

A hidrofor tartály ahogy a nevéből is sejthető, a víz tárolását hivatott szolgálni. Miért van erre szükség? Egyrészt rendszerünkben keletkezik egy úgynevezett puffer, így a kisebb vízelvételeket (pl. kézmosás) tökéletesen fedezi. Másrészt kíméli a szivattyút a folyamatos ki-és bekapcsolásoktól, ezzel is megnövelve a szivattyúnk élettartalmát. Működése nem bonyolult. A tartályban a levegőt és a vizet egy gumimembrán választja el egymástól. Ha bekapcsol a szivattyú, ez a membrán feltöltődik vízzel, és a felette lévő levegő összenyomódik. Ennek köszönhetően alakul ki nyomás a rendszerben amikor vízelvétel történik. Sokféle méretből választhatunk, az igényeinknek megfelelően.

- Vízszűrő

A vízszűrő szerepe, hogy kiszűrje a kútvízből a kisebb-nagyobb szemcseméretű szennyeződéseket. Itt is óriási választék áll rendelkezésünkre, mind a szűrő méretét, mind a szűrőbetét fajtáját illetően. Ne feledjük, áramláskapcsoló elé mindenképpen szükséges beépíteni!

A fentiekkel nagyjából érintettük az összes főbb elemet, amit tartalmazhat egy kútszivattyús gépészet.

A kútszivattyús gépészetek tervezésénél minden apró részlet számít. A pontos tervezés eredménye a sikeres öntözés, vagy házi vízellátás. Cégünk több éves szakmai múlttal áll rendelkezésetekre, keress minket és segítünk abban, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki a kutadból. Speciális, bonyolultabb rendszerek tervezésétől és kivitelezésétől sem ijedünk meg, de kereshetsz minket akkor is, ha hiba van a rendszerben, esetleg egy egyszerű karbantartást szeretnél. 

Felmérés egyeztetés, ajánlatkérés, további információk esetén készséggel állunk rendelkezésedre:

+36 30 828 3580
info@epiteskivitelezes.hu


 

Kútszivattyús gépészet Magyarország egész területén

- Pest megye : Gödöllő. Üllő, Vác, Biatorbágy, Abony, Vecsés,
 - Komárom-Esztergom megye : Tatabánya, Esztergom, Komárom, Dorog,
 -  Fejér megye : Székesfehérvár, Mór, Dunaújváros, Bicske,
 - Tolna megye : Szekszárd, Bonyhád, Paks, Dombóvár, Dunaföldvár,
 - Veszprém megye : Veszprém, Várpalota, Pápa, Balatonfüred,
 - Baranya megye : Pécs, Mohács, Komló, Szigetvár, Bátaszék, Pécsvárad,
 - Somogy megye : Kaposvár, Siófok, Marcali, Barcs, Nagyatád,
 - Jász-Nagykun-Szolnok megye : Szolnok, Jászberény, Kunszentmárton,
 - Bács-Kiskun megye : Kecskemét, Baja, Kiskunfélegyháza, Kiskőrös, Nagykőrös, Kiskunhalas, Kalocsa, Kiskunmajsa, Tiszakécske, Jánoshalma, Lajosmizse, Kecel, Solt, Soltvadkert,
 - Hajdú-Bihar megye : Debrecen, Hajdúszoboszló, Polgár, Berettyóujfalu, Püspökladány, Nádudvar, Földes, Kaba
 - Békés megye : Békéscsaba, Gyula, Orosháza, Békés, Szarvas, Gyomaendrőd, Mezőberény, Szeghalom, Sarkad, Dévaványa, Füzesgyarmat,
 - Csongrád megye
- Budapesten : I., II., III., IV., V., VI., VII., VIII., IX., X., XI., XII., XIII., XIV., XV., XVI., XVII., XVIII., XIX., XX., XXI., XXII., XXIII., kerületekben.
 - Heves megye : Eger, Heves, Hatvan, Gyöngyös,
 - Borsod-Abaúj-Zemplén megye : Miskolc, Ózd, Kazincbarcika, Mezőkövesd, Tiszaújváros, Sátoraljaújhely, Sárospatak, Sajószentpéter, Edelény, Szerencs, Putnok, Nyékládháza, Felsőzsolca, Encs, Mezőcsát, Sajó vidéke,
 - Szabolcs-Szatmár-Bereg megye : Nyíregyháza, Mátészalka, Nagykálló, Tiszavasvári, Ibrány, Vásárosnamény, Záhony, Nyírbátor, Kisvárda, Fehérgyarmat,
 - Vas megye : Szombathely, Kőszeg, Sárvár, Celldömölk,
 - Nógrád megye : Salgótarján, Balassagyarmat,
 - Zala megye : Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Keszthely, Zalakaros, Becsehely, Letenye,
 - Balaton és környéke. Badacsony, Révfülöp, Zánka, Balatonfüred, Siófok, Balatonakali, Balatonalmádi,
 - Győr- Moson-Sopron megye : Győr, Sopron, Kapuvár, Mosonmagyaróvár, Csorna, Jánossomorja,
 -Bács-Kiskun megye

Kapcsolat információk

Telefon:
+36 30 828 3580
Email cím:
info@epiteskivitelezes.hu
Image

Építéskivitelezés Magyarország egész területén

X
Székhely:
1153 Budapest, Eötvös u. 45.
Telefon:
 

+36 30 828 3580
Email cím:
info@epiteskivitelezes.hu
Építési munkák